اینترنت موبایل به سمت ارزان شدن می‌رود
ایسنا نوشت: آمارها گویای آن است که هزینه‌های پهن باند سیار نسبت به ثابت گرایش بیشتری به ارزان شدن دارند.

بر همین اساس هزینه‌های پهن باند سیار به طور چشمگیری سقوط داشته و انتظار می‌رود این کاهش در آینده بیشتر باشد به گونه‌ای که طی سال‌های گذشته کاهش هزینه‌های این بخش موجب شده است مقرون به صرفه بودن این سرویس 20 تا30 درصد افزایش داده شود.

طی سال‌های گذشته دسترسی و استفاده از ICT در میان مردم دنیا رشد فراوانی داشته و به ویژه بهره‌گیری از خدمات تلفن همراه و سرویس‌هایی که به شکل اینترنتی بر بستر موبایل ارائه می‌شوند مورد استفاده گسترده قرار گرفته است.

طبق گزارش‌های ارائه شده از سوی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، نسبت جمعیت جهان که تحت پوشش شبکه‌های تلفن همراه هستند در حال حاضر به بیش از 95 درصد رسیده و تعداد مشترکان تلفن همراه از 2.2 میلیارد در سال 2005 به حدود 7.1 میلیارد در سال 2015 رسیده است.

البته طی این سال‌ها با توجه به گسترش ضریب نفوذ تلفن همراه به تدریج توسعه آن کاهش یافته است، از سوی دیگر تعداد مشترکان تلفن ثابت از حدود 1.25 میلیارد در سال 2005 به 1.06 میلیارد در سال 2015 رسیده است.

همچنین آمارهایی که درباره مشترکان پهن باند موبایل در سراسر دنیا وجود دارد گویای آن است که تعداد این افراد از 0.8 میلیارد در سال 2010 به یکباره به حدود 3.5 میلیارد در سال 2015 افزایش یافته که البته این رشد در حوزه پهن باند ثابت به مراتب کمتر بوده و حدود 0.8 میلیارد مشترک را در بر می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌های ارائه شده از سوی دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات در سال 2015 در شرایطی که 46 درصد خانواده‌های سطح جهان و بیش از 80 درصد خانواده‌ها در کشورهای توسعه یافته به اینترنت دسترسی داشته‌اند در حالی که این آمار در کشورهای کمتر توسعه یافته تنها حدود6.7 درصد خانواده‌ها را شامل می‌شده است.

از نظر هزینه‌های ارتباطی هم آخرین اطلاعات حاکی از آن است که هزینه خدمات تلفن همراه در سراسر جهان در حال کاهش بوده است به گونه‌ای که در کشورهای کمترتوسعه یافته، سبد هزینه‌تلفن همراه از 29 درصد سال 2010 به کمتر از 14 درصد از سرانه درآمد ناخالص ملی تا پایان سال 2014 رسیده است.

اما براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و اهداف تعیین شده برای سال 2020 اینگونه پیش‌بینی شده است که تا این سال در سراسر جهان 55 درصد خانوارها به اینترنت دسترسی داشته و 60 درصد افراد از اینترنت استفاده کنند. همچنین فناوری اطلاعات و ارتباطات تا سال 2020 باید 40 درصد بیشتر از امروز مقرون به صرفه باشد.

علاوه براین طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای از بین بردن شکاف دیجیتال و فراهم کردن پهنای باند برای همگان لازم است تا سال 2020 در کشورهای در حال توسعه 50 درصد خانوارها و در کشورهای کمتر توسعه یافته 15 درصد خانوارها به اینترنت دسترسی داشته باشند.

از نظر مهارت کار با اینترنت نیز لازم است تا این سال در کشورهای توسعه یافته 50 درصد جمعیت و در کشورهای کمتر توسعه یافته درصد افراد توانایی استفاده از اینترنت را داشته باشند.

همچنین مقرر شده است تا این سال 90 درصد جمعیت روستایی جهان تحت پوشش خدمات پهن‌باند قرار داشته باشند و آمادگی امنیت سایبری به میزان 40 درصد افزایش پیدا کند.

در خصوص پسماندهای الکترونیکی نیز اینگونه برآورد شده است که تا سال 2020 شاهد کاهش 50 درصدی حجم این نوع زباله‌ها باشیم.