انقلاب نسل پنجم شبکه موبایل 5G به‌زودی

منهای جذابیت خبری 3310 نوکیا، امسال در کنفرانس جهانی موبایل/MWC ، برخلاف سال قبل، هدست واقعیت مجازی کمتر دیده می‌شد و شاید تنها فناوری موردبحث واقع‌شده، شبکه نسل پنجم تلفن همراه / 5G بود که موردتوجه کارشناسان قرار گرفت.

پتانسیلی که نسل بعدی شبکه موبایل به ارمغان می‌آورد بسیار بزرگ است و باید منتظر انقلاب نسل پنجم درزمینه ارتباطات باشیم.

اغلب دولتها در جهان در حال آماده‌سازی برای ورود به نسل پنجم موبایل هستند و آنچه غرفه اینتل در کنفرانس جهانی موبایل در بارسلونا / MWC 2017 نشان داد، ساخت نمونه اولیه‌ای از شبکه نسل پنجم بود که راه آینده را به خوبی ترسیم می‌کرد.

خودروهای بدون راننده، خانه کاملاً هوشمند و متصل، تیر چراغ‌برق هوشمند و … همگی بخشی از آینده است که به‌وسیله 5G به یکدیگر متصل شده و خدمات و سرویس‌های لازم را به کاربران ارائه می‌دهند.

بازدیدکنندگان دعوت شدند تا با استفاده از هدست واقعیت مجازی هولولنز وارد دریایی از دیتا شوند و همه‌چیز را به‌صورت مجازی در آسمان مشاهده کنند.

نکته قابل‌توجه اینکه هنوز بسیاری از کشورها بر سر توسعه متحدانه 5G بر سر یک میز ننشسته و حتی دست به انتخاب یک طیف فرکانسی واحد و تخصیص استاندارد واحد نزده‌اند و در آن‌سو نیز کاربران فعلاً ترجیح می‌دهند تا ابتدا 4G را تجربه کرده و بعد به سراغ 5G بروند.