۶G چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟
۶G چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

۶G یا نسل ششم ارتباطات بی‌سیم، بعد از راه‌اندازی و گسترش ۵G، به عنوان آینده دنیای تکنولوژی شناخته می‌شود.

درست است که نسل ۵ تلفن همراه، تازه به صورت گسترده در دسترس مردم جهان قرار گرفته است، اما فناوری هیچ وقت در زمان و مکان خاصی متوقف نمی‌شود و ۶G یکی از نشانه‌های این پیشرفت است. چونبا قابلیت‌ها و مزیت‌های بیشتر نسبت به ۵G، تغییر و تحول خیره‌کننده‌ای را در دنیای فناوری به وجود می آورد.

در این مطلب در مورد ویژگی‌های نسل ششم ارتباطات یا ۶G صحبت می کنیم و به سوالاتی مثل فناوری۶G چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا  ۶Gدر ایران وجود دارد؟ جواب می­دهیم.

 ۶G چیست؟

۶G، نسل آینده ارتباط بی‌سیم است که در مقایسه با نسل‌های قبلی، داده‌های حجیم­تری را با سرعت بالاتر انتقال می‌دهد.

در این فناوری به کمک امواج تراهرتز، از پهنای باندی جدید که سرعت و ظرفیت بیشتری را برای انتقال اطلاعات فراهم می‌کند، استفاده می­شود. به طوری که برآورد می‌شود، انتقال اطلاعات در این فناوری ۱۰۰ برابر سریع‌تر از ۵G باشد.

۳ عامل مهم «سرعت بیشتر»، «ظرفیت بالاتر» و «تاخیر کمتر» باعث می‌شود تا دستگاه‌های بیشتری با بالاترین ظرفیت به شبکه ۶G وصل شوند و به کمک توسعه هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، مرزهای بین دنیای واقعی و مجازی کمرنگ‌تر شود.

توسعه خودروهای خودران، پهپادها و گجت‌های پوشیدنی، یکی از اتفاقاتی است که از حالا برای دنیای ۶G پیش‌بینی می‌شود.

۶G چه زمانی می‌آید؟

از سال ۱۹۹۱ که نسل دوم تلفن همراه یا ۲G راه‌اندازی شد، میانگین هر ۱۰ سال یک بار نسل‌ جدیدی از تلفن همراه راه اندازی شده است. پس چون تجاری سازی نسل پنجم (۵G) در سال ۲۰۱۹ شروع شد، پیش‌بینی می‌شود کار آماده‌سازی ۶G تا سال ۲۰۳۰ زمان ببرد.

البته کارشناسان زیادی در شرکت‌های مختلف در حال مطالعه روی ۶G هستند و هر سال پیشرفت‌هایی در این زمینه منتشر می‌شود، اما توسعه ۶G هنوز در مراحل اولیه است و نمی‌توانیم زمان قطعی برای راه‌اندازی و دسترسی عمومی کاربران تعیین کنیم.

۶G چه مزیت‌هایی دارد؟

  • افزایش سرعت

مهم‌ترین موضوع در هر نسلِ ارتباطات موبایل، سرعت انتقال داده‌ها و اطلاعات است.

در مورد سرعت، برای شبکه ۴G از مگابیت صحبت می‌شد و با ورود ۵G، برای اولین بار شاهد سرعتی در حدود ۲۰ گیگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت بر ثانیه برای هر کاربر) هستیم و در نسل آینده و ۶G، پیش‌بینی می‌شود که باید منتظر رسیدنِ سرعت، به یک ترابایت باشیم.

  • کاهش زمان تاخیر در انتقال اطلاعات

در ۶G، به کمک استفاده از فناوری‌ها و پهنای باند جدید، مقدار تاخیر به کمتر از یک میلی‌ثانیه خواهد رسید. اتفاقی که باعث می‌شود تا پردازش اطلاعات برای دستگا‌ه‌های دیجیتال به کمترین اندازه برسد و خیلی از کارهایی که قبل از این غیر ممکن به نظر می‌رسید، امکان‌پذیر شود.

یک مثال ساده اینکه، اگر اهل بازی های آنلاین باشید، احتمالا مشکل پینگ بالا را تجربه کرده‌اید که ۶G به اندازه قابل توجهی این تاخیر‌‌ها را از بین می‌برد. همین مزیت، یعنی تاخیر بسیار کمِ ارسال و دریافت اطلاعات، در حوزه‌های مهمی مثل خودروهای خودران و جراحی‌های از راه دور و… خیلی کمک کننده خواهد بود.

  • پوشش سراسری (آنتن دهی)

۶G از نظر سطح پوشش و دسترسی، برتری‌های زیادی دارد، چون به کمک ماهواره‌های ۶G، مناطقی در جهان که با مشکل آنتن­دهی روبرو هستند، به شبکه ارتباطات وصل می‌شوند.

  • مصرف انرژی کمتر

فناوری ۶G، باقابلیت‌هایی که برای افزایش سرعت و ظرفیت انتقال اطلاعات دارد، مصرف انرژی کمتری دارد که این کاهش مصرف، بهره‌وری و عملکرد دستگاه‌های دیجیتال و همراه را هم بالا می‌برد.